1

Zázvor lekársky, Ďumbier, Ginger

Zázvor lekársky (zastaralo zázvor pravý; lat. Zingiber officinale) je rastlina z čeľade zázvorníkovitých (Zingiberaceae). Pochádza z Číny alebo Indie. Podzemok sa používa ako korenie pod názvom zázvor. Jedná sa o vytrvalú bylinu dorastajúca do výšky až 90 cm. Odnože sú aromatické, hrubé laločnaté a svetlo nažltlé. Nesú dlhé, jednoduché, striedavé a úzke kopijovité listy, ktoré sú asi 2-3 cm široké. Rastlina vyvíja niekoľko bočných výhonkov, ktoré začínajú schnúť, keď rastlina dozrieva.

Zázvor kvitne veľmi zriedkavo. Kvety sú malé, sfarbené žlto a fialovo. Podzemok rastliny je využívaný na liečebné účely popísaným ďalej, rovnako ako na účely kulinárskym. Celosvetovo sa v kuchyniach využíva v čerstvej, sušenej aj nakladané forme. Štipľavá pikantnú sladká chuť dodáva jedinečnú chuť mnohých sladkým aj slaným receptom.

Sušený zázvor v podobe prášku sa typicky používa ako zložka perníkového korenia, na dochutenie sušienok, koláčov, či pri výrobe zázvorových limonád alebo piva. Čerstvý zázvor sa využíva ako korenie, na výrobu zeleninových či mäsových polotovarov. Obe formy využívaného zázvoru slúži na prípravu kávy aj čaju. Vo Vietname sa dokonca využívajú aj čerstvo nakrájané listy ako obloha, ktoré pokrmom dodávajú oveľa jemnejšiu chuť zázvoru než nakrájaný koreň. A konečne, zázvor sa dá konzumovať aj ako cukroví, a to vo svojej kandizované forme.

(Zdroj: Wikipédia – Zázvor lekársky)

Obsahové látky

Farmakologicky významné obsahové látky

Indikácia / účinky

Nežiaduce účinky

Interakcia

Vplyv na tehotenstvo

Liekové formy a dávkovanie